УРОК 4
Тема.
Прості та складені числа
Мета.
Сформувати поняття простого і
складеного чисел; сформувати вміння класифікувати натуральні числа залежно від
кількості дільників;формувати вміння виділяти головне в досліджуваному
матеріалі; сприяти вдосконаленню обчислювальних навиків; виховувати
старанність, дисциплінованість, позитивне ставлення до навчання.
Обладнання: підручник, картки із завданями, набір
корольових карток, презентація.
Технології:
інтерактивні(світлофор,
мікрофон,ситуація успіху)
Тип уроку:засвоєння нових знань та вмінь.
Математика
– наука молодих.
А.
Вінер
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Перевіряю готовність учнів до уроку, налаштовую їх на роботу.
Які асоціації у вас викликає слово «урок»?
Розкладемо його по літерам:
У – «успіх»,
Р -
«радість»,
О -
«обдарованість»;
К -
«кмітливість».
Чого ви чекаєте від цього уроку?
Сподіваюсь, що сьогодні на уроці на вас
чекає і
успіх, і радість. Ви
зможете показати свою обдарованість і
кмітливість.
ІІ. Перевірка домашнього
завдання
Для перевірки домашнього завдання чергові збирають зошити.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
•Фронтальне опитування
1. Назвіть компоненти при дії ділення. (Ділене,
дільник і частка).
2. Що таке дільник?(Якщо одне число націло
ділиться на друге число, друге число називається дільником.)
3. Сформулюйте ознаки подільності: а) на 2; б) на
3; в) на 5.
А зараз ми проведемо диктант.
Один учень працює на звороті дошки, решта учнів
працюють на місцях із заздалегідь підготовленою таблицею для відповідей на
перше запитання.
•Математичний
диктант
Завдання
1.Встановіть які із чисел 144, 18, 25, 38, 42, 48, 45, 12 діляться на:
2; 3; 9; 5; 3 і 5; 2 і 9; 2 і 3; 3, 5, 2 і 9.
Відповідь.
1.Картка – відповідь (таб. 1).
Таблиця
1
|
144
|
18
|
25
|
38
|
42
|
48
|
45
|
12
|
На 2
|
+
|
+
|
|
+
|
+
|
+
|
|
+
|
На 3
|
+
|
+
|
|
|
+
|
+
|
+
|
+
|
На 9
|
+
|
+
|
|
|
|
|
+
|
|
На 5
|
|
|
+
|
|
|
|
+
|
|
На 3 і 5
|
|
|
|
|
|
|
+
|
|
На 2 і 9
|
+
|
+
|
|
|
|
|
|
|
На 2 і 3
|
+
|
+
|
|
|
+
|
+
|
|
+
|
На 3, 5, 2, 9
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. Запишіть числа, що діляться на 3 і є
більшими від 27 та меншими за 42.
Відповідь.30; 33; 36; 39.
Здійснюється перевірка . Учень, що працював біля дошки, відкриває дошку
і учні з місця перевіряють.
ІV.
Мотивація пізнавальної діяльності учнів
Давайте пригадаємо властивіть дільників.( Кожне число принаймі ділиться
на 1 і саме на себе).
Напишемо всі дільники чисел від 1 до 10.
Записуємо :
Д. 1: 1; має 1
дільник;
Д. 2: 1; 2; має 2
дільники;
Д. 3: 1; 3; має 2
дільники;
Д. 4: 1; 2; 4; має 3 дільники;
Д. 5: 1; 5; має 2 дільники;
Д. 6: 1; 2; 3; 6; має 4 дільники;
Д. 7: 1; 7; має 2
дільники;
Д. 8: 1; 2; 4; 8; має 4 дільники;
Д. 9: 1; 3; 9; має 3 дільники;
Д. 10: 1; 2; 5; 10 має 4 дільники.
Чи
можна ці числа розділити за якоюсь властивістю?
(Так , є числа, які мають тільки 2 дільники, є які мають більше двох
дільників, а є такі числа , що мають лише один дільник.)
За кількістю дільників ми поділимо числа на : прості і складені.
Отже, вивченням цього питання ми і займемось сьогодні.
V. Повідомлення теми і мети уроку.
Діти запишіть у зошити тему уроку «Прості та складені числа».
VI. Усвідомлення
нового навчального досвіду
Числа, що мають 2 дільники називаються простими( 2; 3; 5; 7), а
числа, що мають більше двох дільників (
4; 6; 8; 9; 10) – складеними, число 1 ні просте, ні не складене.
Запам’ятай,
Це
може пригодиться,
Що
не просте і не складне
Число
– це ... (одиниця).
Дайте тепер означення простих і
складених чисел. ( Учні формулюють означення простих та складених чисел).
Вірш «Решето Ератосфена»
Щоб
із натуральних чисел
Відібрати
лиш прості,
Грек
Ератосфен навчився
Сіяти
їх в решеті.
Решето
Ератосфена –
Не
таке, як для зерна,
То
аж надто дивна схема,
Хитромудра
дивина.
Створення ситуації успіху.
Учитель. Давайте ж спробуємо відшукати всі прості числа
від 1 до 100 . Для цього візьмемо заготовленні
картки 10см на 10см із вписаними числами від 1 до 100.
В ході відшукання простих чисел, звертаюся до історії математики.
Цікава історія.
Давньогрецький учений Ератосфен для знаходження простих чисел виписував
усі підряд натуральні числа від 1 до якогось числа n.
Викреслював число 1, яке не є простим.
Підкреслював число 2 і викреслював усі числа, що діляться на 2 ( кожне
друге число; підкреслював число 3 і викреслював усі числа, що діляться на
3(кожне третє) і т.д. При цьому деякі
числа викреслювались два , а той і більше разів. Усі не викреслені числа –
прості.
А чому ж цей спосіб називають решетом Ератосфена?
А тому, що Ератосфен писав на дошці, покритій воском, і не викреслював,
а проколював. Після того його дошка ставала схожою на решето. Тому такий спосіб
отримав назву «решето Ератосфена».
Для того, щоб довго не визначати, є число простим ми будемо
використовувати « таблицю простих чисел від 1 до 1000», яка є в ваших
підручниках на форзаці.
VIІ. Засвоєння нових знань
Усні вправи
1. Серед чисел 17; 18; 48; 43; 77; 167; 283; 563; 257;
644; 727; 853 укажіть, які числа є простими, а які складеними?
2. Чим примітною вам здалася таблиця простих чисел? (
двокольорним написом чисел).
1. Гра «Дай волю уяві». Подумайте, чому їх зафарбували у два кольори.
Відповідь. Числа виділені червоним кольором відрізняються
на 2 одне від одного. Це, зокрема, 3 і 5, 5 і 7, 11 і 13, 17 і 19, 29 і 31, 239
і 241, 419 і 421. прості числа, які утворюють такі пари, називають близнюками.
Найбільша із відомих пар близнюків – це 10 999 949 і
10 999 951.
VIІI.Рефлексія. Формування навичок
•«Займи свою позицію».
( Усне розв’язування вправ.) (Світлофор).
(Діти показують зелену картку, коли - так ; червону,
коли - ні.)
1.Чи правильнее твердження, що:
а) 53 є простим числом;
б) 1 є простим числом;
в) 58 є простим числом;
г) 25 678 є складеним числом?
2. Чи правильно, що кожне парне число є
складеним?
3. Чи правильно, що добуток двох
простих чисел є складеним?(№110)
4. Задумайте просте число. Наступне за
задуманим числом також є простим. Назвіть задумане число.
•Виконання
письмових вправ.
Робота з
карточками ( завдання з
поміткою С – середній рівень складності, Д- достатній, В – високий).
Завдання
С
– 1. Скільки дільників мають числа 28; 41; 36; 27; 82; 91? Випишіть
спочатку прості числа, а потім складені.
Відповідь.
41 – просте число, отже, воно має
лише 2 дільники. Решта чисел – складені, отже, в кожного з них більше, ніж два
дільники.
С-
2. Доведіть, що числа 415 107; 9 594; 41 415 є складеними.
Відповідь.
Кожне число ділиться на 1 і на
самого себе та ще й ділиться на 3. Отже, можна зробити висновок, що число
складене.
Д -1. поставте замість зірочки таке цифру, щоб отримане число було
складеним:
а) *317; б) 3*12; в)
77*15.
Відповідь.
а) 1; 4; 7; б) будь – яка цифра, оскільки довільне число,
що закінчується на 2, ділиться на 2; в) будь – яка цифра, оскільки будь-яке
число, що закінчується на 5, ділиться на 5.
Д
– 2. Запишіть усі:
а) прості числа, більші
від 15 і менші за 30;
б) складені числа, більші
від 34 і менші за 42.
Відповідь. а) 17; 19; 23; 29; б) 35; 36; 38; 39; 40.
Д – 3. Простим чи складеним буде добуток:
а) 19 • 1; б) 25 • 1;
в) 6 • 8; г) 1• 13.
Відповідь. а) і г) простим, бо 1 – ні просте, ні складене, а 19 і
13 – прості числа; б) і в) складеним, бо множники різні й хоча б один із них
має більше, ніж два дільники.
В – 1. Чи може бути простим числом сума двох простих чисел; трьох
простих чисел?
Відповідь. Може. Наприклад,
2+3=5; 5 + 7 + 11 = 23.
ІХ. Підсумки уроку.
1. Чого ж ви на уроці досягли? Давайте
повернемося знову до розшифрування слова урок. Отже, ви відчули радість від
успіху і показали свою кмітливість і обдарованість.
2..Повторення означень: простого і складеного чисел.
2. Виставлення оцінок за урок.
Х.
Домашнє завдання.
1. Прочитати §1.4, вивчити означення; повторити
§§1.1- 1.3.
2.Виконати вправи
№104(п),110(с),119(с),109(д),122(д),123(д),126(в),(159(в)( письмово)
№120, 121(усно).
3. Підготувати запитання
до гри «Футбол».
Комментариев нет:
Отправить комментарий